„Fun” page #1 - Disco Polo jako teksty kultury do matury

No dobra, tyle razy sobie obiecałam, że zrobię jakiś post o interesujących, zabawnych, żałosnych, oryginalnych etc. fan page'ach. Ale weź coś wybierz z odmętów Facebooka? Stawiam więc na cykl, a oto pierwszy post w serii.

Nazwa: Disco Polo jako teksty kultury do matury
Data powstania: luty 2015
Opis: Motywy do matury z języka polskiego (od 2015) obecne w polskich piosenkach Disco Polo.
Liczba fanów 4 541 (dane z 28.04.2015)Choć sama maturę zdawałam już ... lat temu, to trochę tegorocznych maturzystów wśród znajomych na Facebooku mam, co za tym idzie dotarł do mnie ten oto fan page.  Jeśli, co jest wielce prawdopodobne, jego autorem jest maturzysta, to dobrze mu wróżę. Z taką kreatywnością na pewno sobie poradzi.

Nie będę pisać o coraz niższym poziomie i coraz głupszej formie kolejnych matur, bo dziś nie o tym.  Ale jak widzę, motywy literackie zostają bez zmian. Pamiętam, kiedy pierwszy raz na lekcji języka polskiego usłyszałam to magiczne słowo: TOPOS. Na pewno jakiś się trafi, zapewniała polonistka, i miała rację. W moim przypadku był to lęk. 


 


Do dziś na stronie pojawiło się jedenaście motywów. Jako, że pasjonuje mnie tematyka oniryczna, przytoczę najnowszy wpis:

#11 Motyw Snu

"Zarówno motywy oniryczne, jak i sam sen, często pojawiają się na kartach literatury. Stan śnienia dawał możliwość przeniesienia bohaterów w inną od realnej rzeczywistość, w której dominował irracjonalizm. Autor piosenki widzi w swoim śnie ukochaną. Tak naprawdę spotyka ją tylko wtedy, kiedy śni. Pragnie spotkania realnego, ale nie wie, czy to możliwe i czy w ogóle osoba z jego snu istnieje. Autor widzi, że jest piękna, kocha ją całym sercem. Czuje się samotny po przebudzeniu. Nie wie, gdzie szukać kobiety ze snu, ale wciąż czeka, aż ona pojawi się na jawie. Sny odzwierciedlają jego marzenia."


Fragment tekstu:

"Sen , a we śnie Ty
jak ranna zorza
jak spłoszony ptak
jak polny kwiat
Ty wznieciłaś w mym sercu ten pożar
nie zgasi go nic
jak teraz mam żyć bez Ciebie być"

A tu utwór w całej okazałości:Całą resztę jakże przydatnych interpretacji znajdziecie na Disco Polo jako teksty kultury do maturyOcena:
Fun: Strona tak głupia, że aż śmieszna
Żenua: umiarkowana
Przydatność: żadna

Oryginalność:  duża

Fan page Disco Polo jako teksty kultury do matury,
Kupuję, Targetowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Targetowa